کد خبر : ٢۴۵۴٠
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢١

انقلاب کفشدارها یا «انقلاب پابرهنگان» روایت جدید چپ‌ها از بهمن ۵۷؛ چه کسی انقلاب کرد!؟


«نعمت‌الله فاضلی»، از اساتید اصلاح‌طلب، طی مقاله‌ای در ویژه‌نامه نوروزی مجله نسیم بیداری ادعا کرده است که مستضعفان و پابرهنگان، عاملین اصلی انقلاب اسلامی نبوده‌اند!


انقلاب کفشدارها یا «انقلاب پابرهنگان» روایت جدید چپ‌ها از بهمن ۵۷؛ چه کسی انقلاب کرد!؟

به گزارش پویش نیوز، «نعمت‌الله فاضلی»، از اساتید اصلاح‌طلب، طی مقاله‌ای در ویژه‌نامه نوروزی مجله نسیم بیداری ادعا کرده است که مستضعفان و پابرهنگان، عاملین اصلی انقلاب اسلامی نبوده‌اند!

او در این باره می‌نویسد: انقلاب اسلامی در واکنش به خواسته‌های روستاییان و تقاضاهای گروه‌های فرودست فرهنگی جامعه نبود، بلکه در واکنش به خواسته‌هایطبقه متوسط شهری صورت گرفت.

فاضلی می‌افزاید:

البته این طبقه به نوعی صدای طبقات فرودست را هم نمایندگی می‌کرد؛ به این معنا که در نتیجه رشد و ارتقای ارزش‌های آزادی‌خواهانه و حقوق بشری در میان تحصیل کردگان و دانشگاهیان و مبلغان فرهنگ، آنها رسالت دفاع از خواست‌ها و نیازهای گروه‌های فرودست را پذیرفتند. اگرچه پس از انقلاب این طبقه متوسط شهری کنار گذاشته شد و آنچه آنها نمایندگی‌اش را داشتند یعنی ارزش‌ها و نگرش‌های طبقات فرودست، بیشتر در صحنه سیاسی کشور، گفتمان انقلاب اسلامی را توسعه داد، اما خود روستاییان و دهقانان و کارگران نبودند که زمینه‌ساز انقلاب اسلامی شدند، بلکه طبقه متوسط شهری به ویژه طبقه متوسط فرهنگی شهری بود که از درون انقلاب زندگی روزمره دوران پهلوی‌ها سر برآورد.

 

*اظهارات فاضلی مسبوق به سابقه است و پیش از این کسان دیگری از اصلاح‌طلبان نیز گفته‌اند که انقلاب اسلامی کار «طبقه متوسط» بود نه «مستضعفان و پابرهنگان و کوخ‌نشینان»!

برای مثال، حوالی ۴ سال قبل بود که سعید معیدفر، دیگر استاد اصلاح‌طلب نیز در یک یادداشت از این نوشت که انقلاب سال ۵۷ ثمره خیزش و خواست «طبقه متوسط» بود و آنها پیشگامان انقلاب بوده‌اند. [۱]

این اظهارات در حالیست که درباره انقلاب اسلامی دو نکته وجود دارد که اظهر من الشّمس است و هیچ مورّخ و شاهد و سندِ دوست یا دشمنی نیست که آنها را تکذیب کند...

نخست آنکه بر خلاف اظهارات فاضلی، انقلاب اسلامی ایران نه تنها در دامن متدینین و مستعضفین و محرومان شکل گرفت بلکه بر اکتاف آنها نیز حمل شد تا به پیروزی رسید.

به سخن دیگر اینکه مشقّات و هزینه‌های انقلاب اسلامی نیز همانطور که امام راحل نیز تأکید داشتند با محرومین و پابرهنگان بود.

چه اینکه مستضعفین دلایل زیادی از جمله محرومیت برای مبارزه با شاه داشتند، اسلام‌خواهی مستضعفین دلیل بنیادی آنها برای مبارزه براندازانه با طواغیت بود و مهمتر از همه اینکه علمدار انقلاب اسلامی یعنی امام خمینی، مستظهر به تحرکات اکثریت عمومی مردم و متدینین بود نه چیز محدود و کوچکی به نام طبقه متوسط آن دوران!

نکته دوم نیز آنست که طبقه متوسط در دوران پهلوی (و نه امروز) خصائل ویژه‌ای داشت.

اولا طبقه متوسط در آن دوران به شدت تُنُک بود و مثل امروز، اکثریت مردم ایران به لحاظ درآمدی جزو آن نبودند. و این تنک بودن نیز آنرا از هرگونه کنش یا واکنش مؤثری دور می‌داشت.

ثانیاً معاریف برآمده از طبقه متوسط آن دوران همچون روشنفکران غیر مذهبی، هنرمندان و نویسندگان کراواتی و تحلیلگران سیاسی کافه‌نشین نیز نه تنها در هیچ بخشی از تاریخ بروز و حدوث انقلاب اسلامی نقشی نداشته‌اند بلکه حتی در معارضه با رژیم طاغوت نیز نقشی نداشتند و کسی اساساً آنها را به مخالفت با شاه نمی‌شناسد.

شاهد مثال آنکه محمد قوچانی، فعال اصلاح‌طلب و مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور روحانی، چند سال قبل در یک یادداشت تأکید کرد که اگر شاه به حرف‌های امثال «مهندس بازرگان» گوش داده بود و پیشنهادهای اصلاحی او را می‌پذیرفت؛ انقلاب اسلامی اساساً رخ نمی‌داد! [۲]

به این مسئله نیز باید توجه داشت که مطالبات قشر متوسط آن دوران، نه تنها پیش از بهمن ۵۷ که پس از بهمن ۵۷ نیز با انقلاب اسلامی در تعارض و تضاد بود و مثلا تظاهرات زنان بی حجاب در اعتراض به تأکید انقلاب اسلامی و مقامات آن بر «حجاب اجباری» که در اوایل پیروزی انقلاب رخ داد، شاهدی بر این مثال است.

انگاره آقای فاضلی به حدی مغلوط و ناصحیح است که شاید همین میزان توضیح هم برای آن ضروری نبود اما با این وجود، به نظر می‌رسد که ادامه یافتن این خط در تقطیع و استحاله تاریخ انقلاب اسلامی، می‌تواند مضرّات بزرگی را شامل حال کشور و نسل‌های آتی نظام جمهوری اسلامی ایران کند.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
از پایش حساب بانکی برخی مسئولان تا گروکشی‌های سیاسی برای شهرداری تهران

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز (سه شنبه، 4 اردیبهشت) در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود.

تصویر موجود نمیباشد
آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها در مجلس

سخنگوی کمیسیون‌های امنیت ملی و حقوقی، آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها در مجلس را تشریح کردند.

تصویر موجود نمیباشد
از ترور محسن هاشمی در خیابان بهشت تا مهمان جدید اوین

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز (دوشنبه، ۳ اردیبهشت) در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود.

تصویر موجود نمیباشد
سانسور اظهارات فرمانده ارتش علیه روحانی در روزنامه‌های اصلاحات+ عکس

اظهارات وحدت آفرین فرمانده کل ارتش در صفحات اول روزنامه‌های اصلاح طلب هیچ جایی نداشت و این اظهارات در اقدامی هماهنگ توسط زنجیره‌ای‌ها سانسور شد.

تصویر موجود نمیباشد
چه کسی یا کدام نهاد امنیتی مسؤول استعلام کاوه مدنی است؟

کسانی که مدنی را به عنوان یک مدیر دوتابعیتی انتخاب و انتصاب کردند، اینک که وی تجربه خاوری را در دولت دوازدهم دوباره تکرار کرده است، آیا نباید پاسخگوی نفوذ اطلاعاتی و خروج اطلاعات حیاتی از کشور باشند؟

تصویر موجود نمیباشد
نه نوکر لفظی می‌خواهیم نه مدیر بی‌تدبیر!

وزیر جوانی که با واکنش آشکار به آمار غلط روحانی،باعث شد غلط بودن یک آمار اعلام‌شده رئیس‌جمهور از سوی دولت تصحیح شود. آمارهایی که بارها به غلط اعلام شده اما جوانی نبوده تا حقیقت با رخساره‌اش هویدا شود!

تصویر موجود نمیباشد
مستند جنجالی قائم‌مقام در تلویزیون

مستند «قائم‌مقام» که به ناگفته‌هایی از زندگی و فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله منتظری می‌پردازد، از سیما پخش می‌شود.

تصویر موجود نمیباشد
از راه‌حل هفت دغدغه روحانی تا حمایت کیهان از شهرداری محسن هاشمی

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز (یکشنبه 2 ارديبهشت) در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود.

تصویر موجود نمیباشد
اعتراف دیرهنگام روحانی

دقیقا به دلیل همین بی‌دقتی‌ها یا دستکاری در آمار بود که دولت از سال ۹۴ هر سال یکی در میان می‌گوید از رکود خارج شدیم و دوباره معلوم می‌شود رکود اقتصادی و بیکاری شدیدتر شده است!

تصویر موجود نمیباشد
از خط و نشان‌های برجامی ظریف تا آغاز پایان تلگرام!

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز (شنبه ۱ ارديبهشت) در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود.

تصویر موجود نمیباشد
شورای شهر تهران با ۱۴ رأی حکم برائت قالیباف را صادر کرد

اکثریت شورای شهر اصلاح‌طلب تهران، با انتخاب سرپرست شهرداری، یک صدا اعلام کردند لیست املاک نجومی دروغ بوده و هیچ اتهامی متوجه قالیباف در ماجرای املاک شهرداری نیست.

تصویر موجود نمیباشد
29 فروردین از صفحات کتاب عظیم انقلاب اسلامی پاک نمی شود

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز بیست و نهم فروردین را یادآور خاطرات شیرینی خواند که هیچ گاه از صفحات کتاب عظمت و سربلندی این آب و خاک پاک نمی شود.

تصویر موجود نمیباشد
از داستان افول بخت «سعید» تا مقصد سرمایه‌های سرگردان

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز (چهارشنبه، 29 فروردین) در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود.