کد خبر : ٢۴۵۴٠
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢١

انقلاب کفشدارها یا «انقلاب پابرهنگان» روایت جدید چپ‌ها از بهمن ۵۷؛ چه کسی انقلاب کرد!؟


«نعمت‌الله فاضلی»، از اساتید اصلاح‌طلب، طی مقاله‌ای در ویژه‌نامه نوروزی مجله نسیم بیداری ادعا کرده است که مستضعفان و پابرهنگان، عاملین اصلی انقلاب اسلامی نبوده‌اند!


انقلاب کفشدارها یا «انقلاب پابرهنگان» روایت جدید چپ‌ها از بهمن ۵۷؛ چه کسی انقلاب کرد!؟

به گزارش پویش نیوز، «نعمت‌الله فاضلی»، از اساتید اصلاح‌طلب، طی مقاله‌ای در ویژه‌نامه نوروزی مجله نسیم بیداری ادعا کرده است که مستضعفان و پابرهنگان، عاملین اصلی انقلاب اسلامی نبوده‌اند!

او در این باره می‌نویسد: انقلاب اسلامی در واکنش به خواسته‌های روستاییان و تقاضاهای گروه‌های فرودست فرهنگی جامعه نبود، بلکه در واکنش به خواسته‌هایطبقه متوسط شهری صورت گرفت.

فاضلی می‌افزاید:

البته این طبقه به نوعی صدای طبقات فرودست را هم نمایندگی می‌کرد؛ به این معنا که در نتیجه رشد و ارتقای ارزش‌های آزادی‌خواهانه و حقوق بشری در میان تحصیل کردگان و دانشگاهیان و مبلغان فرهنگ، آنها رسالت دفاع از خواست‌ها و نیازهای گروه‌های فرودست را پذیرفتند. اگرچه پس از انقلاب این طبقه متوسط شهری کنار گذاشته شد و آنچه آنها نمایندگی‌اش را داشتند یعنی ارزش‌ها و نگرش‌های طبقات فرودست، بیشتر در صحنه سیاسی کشور، گفتمان انقلاب اسلامی را توسعه داد، اما خود روستاییان و دهقانان و کارگران نبودند که زمینه‌ساز انقلاب اسلامی شدند، بلکه طبقه متوسط شهری به ویژه طبقه متوسط فرهنگی شهری بود که از درون انقلاب زندگی روزمره دوران پهلوی‌ها سر برآورد.

 

*اظهارات فاضلی مسبوق به سابقه است و پیش از این کسان دیگری از اصلاح‌طلبان نیز گفته‌اند که انقلاب اسلامی کار «طبقه متوسط» بود نه «مستضعفان و پابرهنگان و کوخ‌نشینان»!

برای مثال، حوالی ۴ سال قبل بود که سعید معیدفر، دیگر استاد اصلاح‌طلب نیز در یک یادداشت از این نوشت که انقلاب سال ۵۷ ثمره خیزش و خواست «طبقه متوسط» بود و آنها پیشگامان انقلاب بوده‌اند. [۱]

این اظهارات در حالیست که درباره انقلاب اسلامی دو نکته وجود دارد که اظهر من الشّمس است و هیچ مورّخ و شاهد و سندِ دوست یا دشمنی نیست که آنها را تکذیب کند...

نخست آنکه بر خلاف اظهارات فاضلی، انقلاب اسلامی ایران نه تنها در دامن متدینین و مستعضفین و محرومان شکل گرفت بلکه بر اکتاف آنها نیز حمل شد تا به پیروزی رسید.

به سخن دیگر اینکه مشقّات و هزینه‌های انقلاب اسلامی نیز همانطور که امام راحل نیز تأکید داشتند با محرومین و پابرهنگان بود.

چه اینکه مستضعفین دلایل زیادی از جمله محرومیت برای مبارزه با شاه داشتند، اسلام‌خواهی مستضعفین دلیل بنیادی آنها برای مبارزه براندازانه با طواغیت بود و مهمتر از همه اینکه علمدار انقلاب اسلامی یعنی امام خمینی، مستظهر به تحرکات اکثریت عمومی مردم و متدینین بود نه چیز محدود و کوچکی به نام طبقه متوسط آن دوران!

نکته دوم نیز آنست که طبقه متوسط در دوران پهلوی (و نه امروز) خصائل ویژه‌ای داشت.

اولا طبقه متوسط در آن دوران به شدت تُنُک بود و مثل امروز، اکثریت مردم ایران به لحاظ درآمدی جزو آن نبودند. و این تنک بودن نیز آنرا از هرگونه کنش یا واکنش مؤثری دور می‌داشت.

ثانیاً معاریف برآمده از طبقه متوسط آن دوران همچون روشنفکران غیر مذهبی، هنرمندان و نویسندگان کراواتی و تحلیلگران سیاسی کافه‌نشین نیز نه تنها در هیچ بخشی از تاریخ بروز و حدوث انقلاب اسلامی نقشی نداشته‌اند بلکه حتی در معارضه با رژیم طاغوت نیز نقشی نداشتند و کسی اساساً آنها را به مخالفت با شاه نمی‌شناسد.

شاهد مثال آنکه محمد قوچانی، فعال اصلاح‌طلب و مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور روحانی، چند سال قبل در یک یادداشت تأکید کرد که اگر شاه به حرف‌های امثال «مهندس بازرگان» گوش داده بود و پیشنهادهای اصلاحی او را می‌پذیرفت؛ انقلاب اسلامی اساساً رخ نمی‌داد! [۲]

به این مسئله نیز باید توجه داشت که مطالبات قشر متوسط آن دوران، نه تنها پیش از بهمن ۵۷ که پس از بهمن ۵۷ نیز با انقلاب اسلامی در تعارض و تضاد بود و مثلا تظاهرات زنان بی حجاب در اعتراض به تأکید انقلاب اسلامی و مقامات آن بر «حجاب اجباری» که در اوایل پیروزی انقلاب رخ داد، شاهدی بر این مثال است.

انگاره آقای فاضلی به حدی مغلوط و ناصحیح است که شاید همین میزان توضیح هم برای آن ضروری نبود اما با این وجود، به نظر می‌رسد که ادامه یافتن این خط در تقطیع و استحاله تاریخ انقلاب اسلامی، می‌تواند مضرّات بزرگی را شامل حال کشور و نسل‌های آتی نظام جمهوری اسلامی ایران کند.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
روحانی به درخواست «سپنتا نیکنام» هم پاسخ منفی داد/ لزوم شرکت رئیس جمهور در جلسات مجمع در بحران اقتصادی

حسن روحانی در شرایط حاد اقتصادی هم به جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی رود.

تصویر موجود نمیباشد
ژن خوب بنیاد شهید به شستا کوچ کرد/ جوان سی ساله‌ای که با پول شهدا در کیش بورسیه دکتری گرفت!

آقای شهیدی باید پاسخگو باشد که با چه حجت و مجوزی میلیون‌ها تومان پول بیت المال که متعلق به خانواده های شهدا و ایثارگران عزیز است را به یک جوان نالایق متهم با پرونده مفتوح در دستگاه قضایی، داده است.

تصویر موجود نمیباشد
وقتی ناظر، مجری و مذاکره‌کننده برجام یکی می‌شوند

در حالی که با خروج آمریکا از برجام ساختمان سست برجام فرو ریخته است؛ بازدید مأموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مراکز علمی و دانشگاهی که بدعتی دیگر در تاریخ هسته‌ای جهان است.

تصویر موجود نمیباشد
هرکس می‌تواند به روحانی کمک کند؛ هرکس جز جهادی‌ها!

«جلال میرزایی»، از نمایندگان عضو فراکسیون امید در اشاره تلویحی به طرح شایعه حضور قالیباف برای حل مشکلات دولت، به ایسنا گفته است:

تصویر موجود نمیباشد
اقتصاد تو چال، روحانی توچال/ سرگیجه در بازار سکه و ارز

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز چهار تیر ماه در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود.

تصویر موجود نمیباشد
تغییر در کابینه/ روحانی دست به مهره شد

سید محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت از حضور چهره‌های جدید که عمدتا جوان‌تر هم خواهند بود در کابینه خبر داد.

تصویر موجود نمیباشد
حباب‌بازی غیرقابل هضم برخی دولتمردان

یک روزنامه حامی دولت از آنچه «حباب‌ بازی دولتمردان در وضعیت اقتصادی فعلی» می‌خواند انتقاد کرد.

تصویر موجود نمیباشد
کوشکی: رها کردن فضای مجازی امنیت کشور را تهدید می‌کند

تیغ دو لبه فضای مجازی در کنار تمام مزایایش متأسفانه بستر امنی برای شکل‌گیری نحله‌ها و گروه‌های مروج بی‌اخلاقی، شبهه‌آفرینی و تهمت‌زنی شده است.

تصویر موجود نمیباشد
۵ سال وزارت زیر سایه استیضاح

علی ربیعی در ۵ سالی که بر مسند وزارت کار تکیه زده بارها سایه استیضاح را بر کرسی وزارتش تجربه کرده؛ از مواردی که پیش از به صحن رسیدن منتفی شده تا استیضاحی که وزیر با رای مرزی از آن عبور کرد.

تصویر موجود نمیباشد
تصمیم جدید ارزی تا ۲هفته دیگر/واکنش دولت به کمپین «کریمی»/ نمی‎گذاریم «پراید» بازار را آشفته کند

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به برخی نوسانات قیمت در تعدادی از کالاها، گفت: برای عرضه هیچ نگرانی وجود ندارد و در دو ماهه نخست امسال عرضه کالاها افزایش یافته است.

تصویر موجود نمیباشد
باید به عنوان ستون پنجم با این اصلاح‌طلبان برخورد کرد

باید به عنوان ستون پنجم با این افراد برخورد شود؛ چراکه وقتی ترامپ و آمریکا نتوانستند علیه کشور ما غلطی کنند، عوامل خودباخته خود را به میدان آوردند...

تصویر موجود نمیباشد
برگزاری مراسمات باشکوه و مردمی در هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی

اولین جلسه ستاد بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی در روز دوشنبه مورخ 28 خرداد در محل دفتر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز و با ریاست حجت الاسلام و المسلمین روحی یزدی برگزار گردید.

تصویر موجود نمیباشد
عکس/صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۲۸ خرداد

روزنامه‌های امروز موضوعات متنوعی را برجسته کرده‌اند: از حضور شکارچیان آمریکایی در کشور تا بحث‌های داغ درباره گرانی و بی‌ثابتی اقتصاد کشور و برداشت‌های سیاسی از پیروزی تیم ملی فوتبال.