کد خبر : ٢۴۵٧۵
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢۶

ادعای معاون ترامپ: حمله به سوریه درست‌ترین کار ممکن بود/ احتمال هرگونه پاسخ دمشق یا ایران و روسیه را در نظر داریم


مایک پنس با دفاع از حمله غیرقانونی غربی‌ها به سوریه، گفت واشنگتن احتمال‌ها درباره هرگونه پاسخ دمشق و متحدانش را در نظر دارد.


ادعای معاون ترامپ: حمله به سوریه درست‌ترین کار ممکن بود/ احتمال هرگونه پاسخ دمشق یا ایران و روسیه را در نظر داریم

به گزارش پویش نیوز، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «رویترز لایو»،  با تکرار ادعای واشنگتن علیه دولت سوریه گفت اگر بار دیگر از تسلیحات شیمیایی در سوریه استفاده شود آنگاه اسد و متحدانش باید بهای آن را بپردازند.

او در ادامه ادعاهای خود افزود: شب گذشته ( به وقت محلی) آمریکا حمله‌ای «موفقیت‌آمیز» ضد زیرساخت‌های مهم تسلیحات شیمیایی در سوریه انجام داد. این حمله به طور قابل توجهی توانایی سوریه را برای حملات شیمیایی ضد غیرنظامیان بی‌گناه تضعیف کرد. این حملات برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را تضعیف کرد؛ این درست‌ترین اقدام اخلاقی بود که می‌توانست صورت گیرد. همانطور که امروز صبح من با رئیس جمهور صحبت کردم، ما می‌توانیم به نیرو‌های خود و متحدانمان خود که این حملات را به طور حرفه‌ای و با این موفقیت، فوق‌العاده انجام دادند، افتخار کنیم.

معاون ترامپ که برای شرکت در نشستی در لیما -پایتخت پرو- به سر می‌برد، مدعی شد: بسیاری از رهبران جهان در اینجا در نشست لیما مراتب حمایت خود را چه به طور شخصی و چه به طور علنی از اقدام مشترک دیشب ابراز داشتند. آن‌ها همچنین از رهبری قدرتمند رئیس جمهور ترامپ و اقدام نیرو‌های مسلح ما قدردانی کردند. ما همانند جهان متمدن برای مدت بیش از یک قرن ضد کاربرد تسلیحات شیمیایی ضد غیرنظامیان بی‌گناه ایستاده‌ایم و می‌ایستیم.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی آمریکا از واکنش احتمالی ایران و روسیه به تجاوز غربی‌ها به  سوریهگفت: من به شما این اطمینان را می‌دهم که هر زمانی که رئیس کل نیرو‌های مسلح ما (ترامپ)، نیرو‌های مسلحمان را در خطر قرار می‌دهد هرگونه پاسخ احتمالی از طرف دشمن را در نظر می‌گیرد. در هفته گذشته هرگونه احتمالی بررسی شده است و ما همچنان وضع موجود در منطقه را با دقت زیر نظر خواهیم داشت. آمریکا آماده است که پاسخ دهد و از نیروهایش دفاع کند.

پنس گفت: بار دیگر اعلام می‌کنم که ما به طور دقیق احتمال‌ها درباره هرگونه پاسخ از طرف سوریه یا متحدانش روسیه و ایران را بررسی می‌کنیم. رئیس جمهور بر اساس محاسبات تصمیم‌گیری کرده است تا تاسیسات مربوط به تسلیحات شیمیایی را هدف قرار دهد. او وجود هر هزینه‌ای و هر احتمالی را مد نظر داشته است.

او درباره حمله سال گذشته و حمله دیروز آمریکا به سوریه گفت: حمله یکسال پیش ضد یک پایگاه نظامی انجام شد. در حمله اخیر رئیس جمهور تنها بر روی تسلیحات شیمایی رژیم تمرکز کرد. امیدواریم که سوریه و متحدانش پیام را دریافت کرده باشند. سوریه و حامیان آن یعنی روسیه و ایران باید بدانند که آمریکا و متحدانش و جهان متمدن آماده‌اند که به این اقدامات ادامه دهند تا اینکه این موضوع تضمین شود که تسلیحات شیمیایی ضد غیرنظامیان بی‌گناه در سوریه هرگز استفاده نشوند.

او در اظهاراتی متوهمانه درباره حمله به سوریه گفت: معتقدیم که به طور قابل توجهی برنامه آن‌ها را تضعیف کردیم. معتقدیم که به طور قابل توجهی توانایی آن‌ها برای تولید تسلیحات شیمیایی را تضعیف کردیم. باید بگویم که این اقدام همچنین برای احیای چارچوب بازدارندگی بر اساس تعامل با متحدانمان بود. رئیس جمهور در اقدام خود به همه موارد توجه داشت تا با تمام قدرت عمل کند. او نه تنها به دنبال نابودی بخش تسلیحات شیمیایی بود بلکه می‌خواست که پیامی را به سوریه و حامیان آن روسیه و ایران بفرستد. آن پیام این بود که اگر بار دیگر تسلیحات شیمیایی استفاده شود آنگاه بهایی برای آن وجود خواهد داشت که باید پرداخت شود.

معاون ترامپ  در ادامه ادعا کرد: ما هیچ حد و مرز و پایانی درباره ماموریت خود برای نابودی داعش در سوریه قائل نیستیم. ما در روز‌های اخیر با متحدان خود و کشور‌های منطقه خلیج (فارس) در تماس بوده‌ایم و آن‌ها را به مشارکت پشتیبانی بیشتر در این ماموریت دعوت کرده‌‎ایم.

پنس مدعی شد: هدف نخست ما در سوریه شکست و نابودی داعش و قرار گرفتن در موقعیتی خواهد بود که بتوانیم یک راه حل سیاسی را تسهیل کنیم. در نهایت امیدواریم که بتوانیم یک چارچوب بازدارنده را احیاء کنیم تا رژیم اسد این موضوع را درک کند که تسلیحات شیمیایی بیش از این در دسترس آن‌ها نخواهد بود و بدانند که بهای سنگینی را پرداخت خواهند کرد. 

او در پاسخ به اینکه چرا آمریکا اجازه نداد که بازرسان کار خود را در سوریه به پایان برسانند و به این کشور بدون هیچ استدلال منطقی حمله کرد، گفت: ما از مدت‌ها پیش گفته بودیم که این یک فرآیند طولانی مدت است. دستیابی به شواهد کار پیچیده‌ای است. اما ما کاملا مطمئنیم که رژیم سوریه این حمله را انجام داده است. ما اطمینان زیادی داریم که حداقل در این حمله از گاز کلر استفاده شده است. من به شما می‌گویم که تحقیقات در جریان است. در نهایت ممکن است به خوبی این موضوع مشخص شود که در حقیقت سارین در این حمله همانطور که در حملا پیشین وجود داشته است، استفاده شده است. 

معاون ترامپ درباره پیامش به روسیه پس از اقدام مسکو در محکوم کردن حمله غیرقانونی غربی‌ها به سوریه گفت: پیام ما به روسیه این است که شما در مسیر اشتباه تاریخ قرار دارید. زمان آن فرارسیده است که روسیه به خانواده جهانی بازگردد و اقدامات رژیم اسد در استفاده از تسلیحات شیمیایی را محکوم کند و از آن‌ها بخواهد که به تعهدات خود که در سال 2014 اعلام کردند، پایبند باشند.

او در ادامه یاوه‌گویی‌هایش مدعی شد: روسیه و ایران در بخش اشتباه تاریخ قرار دارند. دیشب رئیس جمهور ترامپ از آن‌ها خواست که به دیگر کشور‌های جهان بپیوندند و استفاده از تسلیحات شیمیایی را محکوم کنند.

پنس در بخشی دیگر از اظهاراتش چارچوب مواضع خصمانه واشنگتن علیه کاراکاس گفت: بسیاری از کشور‌ها سرکوب و از بین رفتن دموکراسی و بحران انسانی در ونزوئلا را محکوم کرده‌اند. در روز‌های آتی قرار است که انتخاباتی ساختگی در ونزوئلا برگزار شود؛ اما جهان و مخالفان دولت ونزوئلا و رهبران کشور‌هایی که در اینجا حضور دارند، فریب نمی‌خورند. من و رئیس جمهور ترامپ تمامی رهبران کشور‌های این منطقه از جهان را تشویق می‌کنیم که به بحران موجود در ونزوئلا توجه کنند.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
توضیح رئیس جامعه المرتضی درباره ایده استقلال قم

حجت الاسلام زادهوش در واکنش به تحریف‌های سخنانش در مورد استقلال قم گفت: به اشتباهی که حقیر مرتکب شدم اعتراف می‌کنم، تلگرام که افسارش همچون سگی هار در دست بیگانگان است جای مناسبی برای طرح حرف‌های حسابی نیست.

تصویر موجود نمیباشد
دست‌هایی که روی ماشه و موشک‌هایی که آماده شلیک هستند

بی‌شک اقدام صهیونیست‌ها در حمله به پایگاه T4 که منجر به شهادت هفت تن از مستشاران نظامی ایران شد بدون پاسخ نخواهد ماند.

تصویر موجود نمیباشد
عقب‌نشینی گام‌به‌گام روحانی؛ از برجام به حصر، از حصر به تلگرام

رئیس‌جمهور روحانی به تازگی در یک پست اینستاگرامی با اشاره تلویحی به عزم عمومی نظام برای مسدود سازی پیام‌رسان خارجی در جهت حفاظت از امنیت مردم نوشت:

تصویر موجود نمیباشد
ظریف: بی‌اعتمادیمان به آمریکا عمیق‌تر شده

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با نیویورکر گفته بی‌اعتمادی به آمریکا در میان مردم ایران عمیق‌تر شده است.

تصویر موجود نمیباشد
گعده ناطق نوری و «مینو خالقی» پیرامون بازنگری در قانون اساسی!

«فیاض زاهد»، از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، از دیدار خود و جمعی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای اصلاح‌طلب با حجت‌الاسلام علی اکبر ناطق نوری در روز پنجشنبه گذشته خبر داده است.

تصویر موجود نمیباشد
«اروپا» مهدوی‌کیا و ترانه علیدوستی را ممنوع‌الورود می‌کند؛ اگر...

«ترانه علیدوستی»، از بازیگران سینما در واکنش به فیلم پخش شده مربوط به گشت ارشاد ناجا برای دستگیری یک زن مجرم، طی یک توییت نوشت:

تصویر موجود نمیباشد
نابودی برجام با چاشنی لبخند!

«حفظ برجام به قیمت تامین خواسته‌های ترامپ» و به بیان گویاتر «نابودی توافق هسته‌ای» با چاشنی لبخند و دیپلماسی، فرمول رفتاری و تاکتیکی اروپا در قبال توافق هسته‌ای با ایران است.

تصویر موجود نمیباشد
سیدحسن نصرالله: مقاومت امروز هم صاحب قدرت است و هم موشک/قادریم هر هدفی را در اسرائیل بزنیم

سید حسن نصرالله در سخنرانی روز گذشته خود با تأکید بر قدرت نظامی جنبش حزب‌الله لبنان، اظهار کرد هر هدفی در اسرائیل در تیررس موشک‌های مقاومت قرار دارد.

تصویر موجود نمیباشد
روادید بین ایران و عراق حذف می‌شود/اعزام کاروان خانوادگی به کربلای در ایام اربعین

معاون امنیتی وزیرکشور گفت: حذف روادید بین ایران و عراق در ایام برگزاری مراسم اربعین از برنامه‌های مهم ستاد اربعین حسینی است.

تصویر موجود نمیباشد
سردار سلیمانی "مهدی یاور سال "در مراسم نیمه شعبان

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران از مراسم تجلیل از سردار حاج قاسم سلیمانی به عنوان مهدی یاور سال در نیمه شعبان امسال خبر داد.

تصویر موجود نمیباشد
فرمانده ناجا از مامور وظیفه‌شناس تقدیر کند

فرمانده نیروی انتظامی باید بدون توجه به این جوسازی‌های پلشت و شرم‌آور، از پلیس زن وظیفه‌شناس تقدیری شایسته کند و این تقدیر را رسما و با شجاعت به همگان اعلام کند.

تصویر موجود نمیباشد
چه کسی حکم مأموریت بی‌باز‌گشت کاوه مدنی را امضا کرد؟

آیا توضیحی شفاف در خصوص به کارگیری فرد دو تابعیتی و خروج نامتعارفش از کشور خواهیم شنید؟ نخبه‌ای که شاید شاخص‌ترین یادگار دوران فعالیتش را بتوان ممنوعیت استفاده از بطری‌ها پلاستیکی و جایگزین کردن پارچ آب در جلسات سازمان دانست.

تصویر موجود نمیباشد
سیاست‌ورزی فرمانده ارتش، طرح انگلیسی را خنثی کرد

درحالی که عده‌ای خاص سعی کردند با علم کردن ارتش برابر سپاه یک دوقطبی کاذب راه انداخته و سیاست تفرقه‌افکنی انگلیسی را اجرا کنند، فرمانده ارتش با سیاست‌ورزی به موقع این حربه را خنثی کرد.