کد خبر : ٢۴۵٧۵
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢۶

ادعای معاون ترامپ: حمله به سوریه درست‌ترین کار ممکن بود/ احتمال هرگونه پاسخ دمشق یا ایران و روسیه را در نظر داریم


مایک پنس با دفاع از حمله غیرقانونی غربی‌ها به سوریه، گفت واشنگتن احتمال‌ها درباره هرگونه پاسخ دمشق و متحدانش را در نظر دارد.


ادعای معاون ترامپ: حمله به سوریه درست‌ترین کار ممکن بود/ احتمال هرگونه پاسخ دمشق یا ایران و روسیه را در نظر داریم

به گزارش پویش نیوز، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «رویترز لایو»،  با تکرار ادعای واشنگتن علیه دولت سوریه گفت اگر بار دیگر از تسلیحات شیمیایی در سوریه استفاده شود آنگاه اسد و متحدانش باید بهای آن را بپردازند.

او در ادامه ادعاهای خود افزود: شب گذشته ( به وقت محلی) آمریکا حمله‌ای «موفقیت‌آمیز» ضد زیرساخت‌های مهم تسلیحات شیمیایی در سوریه انجام داد. این حمله به طور قابل توجهی توانایی سوریه را برای حملات شیمیایی ضد غیرنظامیان بی‌گناه تضعیف کرد. این حملات برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را تضعیف کرد؛ این درست‌ترین اقدام اخلاقی بود که می‌توانست صورت گیرد. همانطور که امروز صبح من با رئیس جمهور صحبت کردم، ما می‌توانیم به نیرو‌های خود و متحدانمان خود که این حملات را به طور حرفه‌ای و با این موفقیت، فوق‌العاده انجام دادند، افتخار کنیم.

معاون ترامپ که برای شرکت در نشستی در لیما -پایتخت پرو- به سر می‌برد، مدعی شد: بسیاری از رهبران جهان در اینجا در نشست لیما مراتب حمایت خود را چه به طور شخصی و چه به طور علنی از اقدام مشترک دیشب ابراز داشتند. آن‌ها همچنین از رهبری قدرتمند رئیس جمهور ترامپ و اقدام نیرو‌های مسلح ما قدردانی کردند. ما همانند جهان متمدن برای مدت بیش از یک قرن ضد کاربرد تسلیحات شیمیایی ضد غیرنظامیان بی‌گناه ایستاده‌ایم و می‌ایستیم.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی آمریکا از واکنش احتمالی ایران و روسیه به تجاوز غربی‌ها به  سوریهگفت: من به شما این اطمینان را می‌دهم که هر زمانی که رئیس کل نیرو‌های مسلح ما (ترامپ)، نیرو‌های مسلحمان را در خطر قرار می‌دهد هرگونه پاسخ احتمالی از طرف دشمن را در نظر می‌گیرد. در هفته گذشته هرگونه احتمالی بررسی شده است و ما همچنان وضع موجود در منطقه را با دقت زیر نظر خواهیم داشت. آمریکا آماده است که پاسخ دهد و از نیروهایش دفاع کند.

پنس گفت: بار دیگر اعلام می‌کنم که ما به طور دقیق احتمال‌ها درباره هرگونه پاسخ از طرف سوریه یا متحدانش روسیه و ایران را بررسی می‌کنیم. رئیس جمهور بر اساس محاسبات تصمیم‌گیری کرده است تا تاسیسات مربوط به تسلیحات شیمیایی را هدف قرار دهد. او وجود هر هزینه‌ای و هر احتمالی را مد نظر داشته است.

او درباره حمله سال گذشته و حمله دیروز آمریکا به سوریه گفت: حمله یکسال پیش ضد یک پایگاه نظامی انجام شد. در حمله اخیر رئیس جمهور تنها بر روی تسلیحات شیمایی رژیم تمرکز کرد. امیدواریم که سوریه و متحدانش پیام را دریافت کرده باشند. سوریه و حامیان آن یعنی روسیه و ایران باید بدانند که آمریکا و متحدانش و جهان متمدن آماده‌اند که به این اقدامات ادامه دهند تا اینکه این موضوع تضمین شود که تسلیحات شیمیایی ضد غیرنظامیان بی‌گناه در سوریه هرگز استفاده نشوند.

او در اظهاراتی متوهمانه درباره حمله به سوریه گفت: معتقدیم که به طور قابل توجهی برنامه آن‌ها را تضعیف کردیم. معتقدیم که به طور قابل توجهی توانایی آن‌ها برای تولید تسلیحات شیمیایی را تضعیف کردیم. باید بگویم که این اقدام همچنین برای احیای چارچوب بازدارندگی بر اساس تعامل با متحدانمان بود. رئیس جمهور در اقدام خود به همه موارد توجه داشت تا با تمام قدرت عمل کند. او نه تنها به دنبال نابودی بخش تسلیحات شیمیایی بود بلکه می‌خواست که پیامی را به سوریه و حامیان آن روسیه و ایران بفرستد. آن پیام این بود که اگر بار دیگر تسلیحات شیمیایی استفاده شود آنگاه بهایی برای آن وجود خواهد داشت که باید پرداخت شود.

معاون ترامپ  در ادامه ادعا کرد: ما هیچ حد و مرز و پایانی درباره ماموریت خود برای نابودی داعش در سوریه قائل نیستیم. ما در روز‌های اخیر با متحدان خود و کشور‌های منطقه خلیج (فارس) در تماس بوده‌ایم و آن‌ها را به مشارکت پشتیبانی بیشتر در این ماموریت دعوت کرده‌‎ایم.

پنس مدعی شد: هدف نخست ما در سوریه شکست و نابودی داعش و قرار گرفتن در موقعیتی خواهد بود که بتوانیم یک راه حل سیاسی را تسهیل کنیم. در نهایت امیدواریم که بتوانیم یک چارچوب بازدارنده را احیاء کنیم تا رژیم اسد این موضوع را درک کند که تسلیحات شیمیایی بیش از این در دسترس آن‌ها نخواهد بود و بدانند که بهای سنگینی را پرداخت خواهند کرد. 

او در پاسخ به اینکه چرا آمریکا اجازه نداد که بازرسان کار خود را در سوریه به پایان برسانند و به این کشور بدون هیچ استدلال منطقی حمله کرد، گفت: ما از مدت‌ها پیش گفته بودیم که این یک فرآیند طولانی مدت است. دستیابی به شواهد کار پیچیده‌ای است. اما ما کاملا مطمئنیم که رژیم سوریه این حمله را انجام داده است. ما اطمینان زیادی داریم که حداقل در این حمله از گاز کلر استفاده شده است. من به شما می‌گویم که تحقیقات در جریان است. در نهایت ممکن است به خوبی این موضوع مشخص شود که در حقیقت سارین در این حمله همانطور که در حملا پیشین وجود داشته است، استفاده شده است. 

معاون ترامپ درباره پیامش به روسیه پس از اقدام مسکو در محکوم کردن حمله غیرقانونی غربی‌ها به سوریه گفت: پیام ما به روسیه این است که شما در مسیر اشتباه تاریخ قرار دارید. زمان آن فرارسیده است که روسیه به خانواده جهانی بازگردد و اقدامات رژیم اسد در استفاده از تسلیحات شیمیایی را محکوم کند و از آن‌ها بخواهد که به تعهدات خود که در سال 2014 اعلام کردند، پایبند باشند.

او در ادامه یاوه‌گویی‌هایش مدعی شد: روسیه و ایران در بخش اشتباه تاریخ قرار دارند. دیشب رئیس جمهور ترامپ از آن‌ها خواست که به دیگر کشور‌های جهان بپیوندند و استفاده از تسلیحات شیمیایی را محکوم کنند.

پنس در بخشی دیگر از اظهاراتش چارچوب مواضع خصمانه واشنگتن علیه کاراکاس گفت: بسیاری از کشور‌ها سرکوب و از بین رفتن دموکراسی و بحران انسانی در ونزوئلا را محکوم کرده‌اند. در روز‌های آتی قرار است که انتخاباتی ساختگی در ونزوئلا برگزار شود؛ اما جهان و مخالفان دولت ونزوئلا و رهبران کشور‌هایی که در اینجا حضور دارند، فریب نمی‌خورند. من و رئیس جمهور ترامپ تمامی رهبران کشور‌های این منطقه از جهان را تشویق می‌کنیم که به بحران موجود در ونزوئلا توجه کنند.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
عملیات انتقام‌ ایران آغاز شد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اولین عملیات انتقام‌ جمهوری اسلامی دیروز صورت گرفته است و به این اکتفا نمی‌کنیم و به خارج از مرزها خواهیم رفت.

تصویر موجود نمیباشد
اعلام آمادگی عراق برای یک توافق ویژه با ایران

ما باید پاسدار لطف ایران باشیم و معتقدیم که در هرگونه فشار تحریم و حتی جنگ باید کنار ملت و حکومت ایران قرار بگیریم...

تصویر موجود نمیباشد
پاسخ حسن روحانی به توئیت دونالد ترامپ

تنها ساعاتی پیش از سخنرانی در سازمان ملل، دونالد ترامپ، در یک توئیت اعلام کرد که برنامه‌ای برای دیدار با همتای ایرانی خود ندارد.

تصویر موجود نمیباشد
صداوسیما رسانه‌های آمریکایی را شکست داد

سازمان صدا و سیما در بخش داخلی یک خدمتگذاری بلامنازعی را دارد و در بخش بین‌الملل با تمام موانع‌تراشی دشمنان یک حضور قدرتمندانه و فوق‌العاده‌ای از خود بروز می‌دهد...

تصویر موجود نمیباشد
نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از امروز

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: ۲۴ دفتر ثابت و موقت در کشور از امروز نام نویسی صدور روادید زائران اربعین را آغاز می‌کنند.

تصویر موجود نمیباشد
اتهامات تکراری ترامپ علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل

رئیس‌جمهور آمریکا در دومین حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل، طبق انتظار، ادعاها و اتهامات قبلی خود علیه ایران را تکرار کرد.

تصویر موجود نمیباشد
امروزه دنیا به اقتدار جمهوری اسلامی اذعان دارد.

دبیر ستاد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در استان البرز، چهلمین سالگرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نشان از بلوغ سیاسی نظام دانست.

تصویر موجود نمیباشد
حامیان تروریست‌ها حادثه اهواز را محکوم نکردند/ آمریکا سران داعش را از محاصره نجات داد

نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه صبح امروز با سخنرانی دبیر شورای عالی امنیت ملی آغاز شد.

تصویر موجود نمیباشد
هیچگاه درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا نداشتیم/ ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

رئیس جمهور در گفتگو با مجری شبکه‌های تلویزیونی CNN و PBS آمریکا، در واکنش به توئیت ترامپ،گفت: به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است؛ این ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد.

تصویر موجود نمیباشد
این دست‌های نامرئی دیدنی است!

از رئیس‌جمهور محترم انتظار نیست که یک کارشناس برجسته اقتصادی باشد ولی این انتظار منطقی و قانونی وجود دارد که اقتصاددانان برجسته و متعهد را به کار گیرد.

تصویر موجود نمیباشد
آیت‌الله نوری‌همدانی: مردم باید چه‌ قدر صبر کنند تا مشکلات معیشتی‌شان حل شود؟/ اگر بی‌کفایتی هست با آن برخورد شود

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به وضعیت معیشتی مردم گفت: مردم باید چه قدر صبر کنند، تا مشکلات معیشتی‌شان حل شود، مضیقه مردم یک مصیبتی در جامعه است که باید مسئولان و مرجعیت به آن توجه داشته باشند، اگر بی‌کفایتی هست باید آن را موردتوجه قرار دهیم.

تصویر موجود نمیباشد
آیا اروپا می‌تواند منافع ایران را در برابر تحریم‌های آمریکا حفظ کند؟

به عقیده برخی کارشناسان، تلاش کشورهای اروپایی برای حفظ و ادامه همکاری با ایران در شرایط تحریم‌های آمریکا مهم و قابل توجه است، ولی بروکسل هنوز آمادگی رویارویی جدی با واشنگتن را ندارد.