کد خبر : ٢۵٨۵٠
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠٢/٢۴

ریسمانی بی بدیل برای نجات از شرایط سخت زندگی


قرآن که در قلب انسان و در وجود او ثبت شود با وی می‌ماند و هر اندازه که نور قرآن در قلب شخص آمده باشد، می‌تواند بخواند و بالا برود.


ریسمانی بی بدیل برای نجات از شرایط سخت زندگی

به گزارش پویش نیوز ،قرآن رشته، متّصل است؛ هیچ کجایش گره نخورده و قطع نشده است و در میانه راه، ما را نمی‌گذارد. دو طرف حبل متّصل کجا است؟ «فِیمَا بَیْنَکَ وَ بَیْنَ عِبَادِک»، یک طرفش حضرت حق و یک طرف بندگان خدا قرار

 

یکی از اوصافی که برای قرآن بیان می‌شود این است که؛ «حَبْلًا مُتَّصِلًا فِیمَا بَیْنَکَ وَ بَیْنَ عِبَادِک» (دعای شروع قرآن)، خدایا این کتاب تو یک رشته و ریسمانی است. مانند اینکه اگر در چاهی بیفتیم، رشته‌ای در چاه می‌اندازند تا بتوانیم به وسیله این رشته از چاه بیرون بیاییم.

 

بعد از هبوط حضرت آدم، ما هم هبوط کرده ایم و اکنون می‌خواهیم به طرف خدا باز گردیم. قرآن رشته‌ای است که آمده ما را از این ظلمات و تاریکخانه و از این عالم خاکی، نجات داده و به وسیله آن مسافت را طی کنیم و به قرب خدا برسیم. «حبلٌ» یک رشته است.

 

نکته دیگر اینکه این رشته، متّصل است؛ هیچ کجایش گره نخورده و قطع نشده است و در میانه راه، ما را نمی‌گذارد. دو طرف حبل متّصل کجا است؟ «فِیمَا بَیْنَکَ وَ بَیْنَ عِبَادِک»، یک طرفش حضرت حق و یک طرف بندگان خدا قرار دارد. ما باید این رشته را بگیریم و به سمت بالا برویم.

 

حبل متّصل یعنی اینکه هر قدمی که در قرآن سیر کنید و قلبتان با قرآن نورانی و حجاب قرآن از دلتان برداشته شود، اسرار و حقایقی را می‌بینید که در مرحله قبل نمی‌دیدید. در روایات فرموده اند درجات بهشت به اندازه آیات قرآن است و در روز قیامت به انسان می‌گویند إقرا و إرفع، بخوان و بالا برو.

 

این نکته را باید بیان کرد که انسان، قرآن را در بهشت از روی حافظه اش نمی‌تواند بخواند، زیرا این حافظه تا هنگام مرگ با او می‌آید و بعد از بین می‌رود. آنچه از قرآن که در قلب انسان و در وجود او ثبت شده، با وی می‌ماند و هر اندازه که نور قرآن در قلب شخص آمده باشد، می‌تواند بخواند و بالا برود. آن درجه‌ای از قرآن که در قلب ما هست، همان درجه بهشت ما است.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
یک بال انسانیت شکسته است!

مقام معظم رهبری: «... وقتی ما می‌بینیم در دنیا وضعی است که اکثر انسان‌ها، روز به روز بدبخت‌تر می‌شوند و عده‌ای با همان ابزار پیشرفت‌های علمی که مال انسان است، بر انسانیت این گونه فشار می‌آورند، این کافی نیست که کسی بفهمد یک بال انسانیت شکسته و افتاده است؟ این، بال معنویت است...»

تصویر موجود نمیباشد
درمان دردهای بی درمان با خواندن یک سوره کوتاه در رمضان

سوره قدر میوه درخت قرآن است، گنجی بی پایان، حجتی برای اهل بیت بعد از پیامبر (ص) و نامه ای برای هدایت صالحان است.

تصویر موجود نمیباشد
کتابی که رهبر انقلاب توصیه کردند «خانم‌ها بخوانند!» +عکس

روشن نیست چرا نیلوفر شادمهری در این کتاب سعی دارد به خواننده نشان دهد که اتفاقات در فرانسه در حال رخ دادن است. او برای این کار اسامی افراد را با تلفظ فرانسه در متن به کار می‌برد.

تصویر موجود نمیباشد
پیشنهادهایی برای یک ماه رمضان فرهنگی‌تر

اینکه بخواهیم در ماه رمضان با وجود انبوه سریال‌های تلویزیونی و معدود فیلم‌های سینمایی، گزینه تئاتر را در میان انتخاب‌های خود قرار دهیم، کار آسانی نیست اما «توبه نمی‌کنم» از آن دست آثار است.

تصویر موجود نمیباشد
توصیه های مهم پیامبر «ص» در خصوص ماه مبارک رمضان

پیامبر اکرم «صلی الله علیه و آله» در کلامی گهربار توصیه هایی درباره ماه مبارک رمضان بیان فرموده‌اند که از جمله آنها افطاری دادن حتی با یک جرعه آب است.

تصویر موجود نمیباشد
طرح پوستر/ سوم خرداد ، روز آزاد سازی خرمشهر

طرح پوستر به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر

تصویر موجود نمیباشد
امام خمینی در روزگار جوانی به کدام کتابفروشی می‌رفت؟

امام خمینی(ره) یکی از شخصیت‌هایی است که ذهنیت عموم جامعه ایشان را در حد سال‌های انقلاب می‌شناسند ولی در کتاب «الف لام خمینی» از روزگار کودکی تا چند روز پس از انقلاب از نظر خواننده می‌گذرد.

تصویر موجود نمیباشد
اعمال روز اول ماه رمضان/ زیارتی که ثوابش برابر حج است

مصادف با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، شما می‌توانید اعمال اولین شب و روز از این ماه عزیز را در این گزارش بخوانید.

تصویر موجود نمیباشد
رهبر انقلاب: رمضان؛ قطعه‌ای از بهشت است/تقوا؛ هدف تام و تمام رمضان

رهبر معظم انقلاب فرمودند: ماه رمضان در هر سال قطعه‌ای از بهشت است که خدا در جهنم سوزان دنیای مادی ما آن را وارد می‌کند و به ما فرصت می‌دهد که خودمان را بر سر این سفره‌ی الهی در این ماه، وارد بهشت کنیم.

تصویر موجود نمیباشد
ضیافت الهی؛ ویژه نامه ماه رمضان

نسیم خنک و سعادت بخشی میخواهد بوزد و آن ماه مبارک رمضان است آماده باشید که فرمود: «قد أقبل إلیکم شَهر الله» ماه مبارک رمضان دارد می آید او به شما رو کرده است این برای شما اقبالی است این ماه، ماه خداست خب همه ماه ها ماه خداست.

تصویر موجود نمیباشد
چرا کتاب تبلیغ نمی‌شود؟

مقام معظم رهبری: «ما امروز مى‌بینیم براى کالاهاى کم‌اهمیت که تأثیرى هم در زندگى انسان‌ها ندارند، صاحبانش تبلیغات رنگینِ عجیب و غریبى را متصدى می‌شوند...محصول با عظمت کتاب، با ارزش کتاب، درخور این است که تبلیغ بشود؛ تشویق بشوند کسانى‌که می‌توانند کتاب را بخوانند؛ این را ما باید به صورت عادت

تصویر موجود نمیباشد
چگونه برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده شویم؟

امام رضا(ع) به یکی از اصحاب خود، شروط ورود به ماه مبارک رمضان و بهره بردن از روزه داری را گفتند.

تصویر موجود نمیباشد
آخرین مهلت پرداخت فطریه و زکات رمضان ۹۶

اگر شما هم از پرداخت فطریه و زکات ۹۶ جامانده اید، می توانید میزان مبالغ فطریه و کفاره را در این گزارش بخوانید.